Ventilácia a jej druhy


Kto ignoruje vetranie, môže doplácať na dýchacie ťažkosti a výskyt plesní, pokiaľ je prostredie na to vhodné. Správna je však aj prirodzená ventilácia. Plastové okná súčasnosti obsahujú infiltráciu, drobné otvory, ktoré môžeme pozorovať aj voľným okom. Slúžia na správnu reguláciu vlhkosti vzduchu. Zároveň však fungujú aj ako neustály recyklátor vzduchu. Tento jav je bežný pri každom type okien. Pre pevné tesnenie plastových okien, aby sa táto funkcia nestratila, existuje infiltrácia, ktorá však nenahrádza reálne otvorenie okna a vetranie, ktoré by malo byť nutné v každej domácnosti. Pokiaľ by infiltrácia nefungovala, respektíve by ju okná nemali, úspora by bola porovnateľne vyššia, avšak zvyšujú sa zdravotné riziká, aj tie, ktoré sa už spomenuli.

Mikroventilácia: mikroventilácia
Pri otváraní, alebo pohovateľnosti okien existuje poloha ventilácie, úplného otvorenia, ale aj takzvaná mikroventilácia. Tú nemá každé okno, preto pokiaľ chcete mať možnosť otvorenia okna na malý otvor s asi 2 cm rozdielom, cez ktorý možno bez prievanu ventilovať vzduch, sledujte túto možnosť v ponuke predajcu. Dokonca mnoho majiteľov plastových okien najmä starších ani len netuší, že na svojich oknách má medzistupeň – mikroventiláciu. Stačí dať rúčku do približne 50° uhlu a pootvoriť okno. Malo by ísť len o trochu, pričom počuť ruch z vonka ale príliš von nevidno. Takýmto spôsobom, hoci okno na prvý pohľad vyzerá zatvorené, je možné pochopiť aj zvukovú izoláciu okna, jej kvality.

Ventilačné mriežky:
Niektoré okná môžu mať vybavenie ventilačnými mriežkami v ráme okna, alebo v sklenenej časti. Tieto ventilačné mriežky mierne zvyšujú riziko úniku tepla, alebo výskyt zarosenia v tejto oblasti. Celkovo je však správne vyhotovená kvalitná ventilačná mriežka skôr prínosom.

Klasická ventilácia:ventilácia
Poloha okien ale aj niektorých dverí na ventilácií je otvorením okna do V. Otvorenie do V umožňuje systém horných pántov, ktoré dokážu plniť držiacu úlohu ako aj úlohu držiaceho ramena. Existujú aj celé ťažké balkónové dvere, ktoré možno takýmto spôsobom pre ventilovanie otvoriť. Tie ale nebývajú príliš odporúčané. Váha dverí a ich otvorenie takýmto spôsobom vyzerá rôzne, len nie bezpečne. 

Pozor na...:
Existujú aj iné nespomenuté druhy ventilácie, ako napríklad vyhotovenie otvorov v ráme, alebo použitie špeciálnej izolačnej peny, ktorá dovolí ventilovať a zároveň izolovať. Informujte sa u dodávateľa a predajcov montážnych pien a izolácií k plastovým oknám.