Sklo v oknách


Napriek názvu plastových okien podľa látky PVC sa nejedná čisto o plast. Veľmi dôležitá súčasť okna je práve sklo, ktoré je hlavným izolantom, no zároveň si musí zachovávať svoje hodnoty a účel na okne. Plastové okná využívajú v základe dve sklenené tabule. Hodnoty tepelnej izolácie, rozbitnosti a celkovej bezpečnosti majú sklené tabule rôzne. Zväčša k nim nadväzuje aj samotná cena. Sklo na okne býva hrubé 4 mm až 5 mm, čo samozrejme nemusí byť aj vo vašom prípade alebo v prípade predajcu, o ktorého sa v súčasnosti zaujímate.

Dvojsklo
Základným typom okien a sklenenej výplne je dvojsklo, skladajúce sa z dvoch sklenených tabúľ s okolo 16 mm medzerou medzi sebou, ktorá je neprípustná hmyzu, ani ľahkému prístupu človeka. Táto medzera medzi oknami plní dôležitú úlohu funkcií plastového okna. Pokiaľ chce zákazník a majiteľ domu používať žalúzie, tie nie je možné namontovať medzi tieto okná nie len pre malý priestor, ale aj pre narušenie priestoru. Žalúzie sa preto používajú vonkajšie, alebo tie, ktoré sa namontujú priamo na okno z vnútra miestnosti a v súčasnosti je to aj prijateľnejšie, keďže sú tak žalúzie viac dostupnejšie na čistenie a manuálne úpravy. Spomínaných 16 centimetrov udržuje po celej ploche okna distančný rám, ktorý pri pohľade do okna máte možnosť vidieť akoby úzku kovovú výplň po hranách sklenenej výplne. Tento priestor sa môže napustiť argónom alebo xenónom, plynmi, ktoré pomáhajú docieliť čo najmenšiu vodivosť tepla a hodnôt K.

Trojsklo
Trojsklenná výplň okna je určite výborná ponuka. Tri sklá majú vynikajúce možnosti izolácie. Majú aj ďalšie vlastnosti, ktoré sa môžu pozdávaťtrojsklo ľuďom vyhľadávajúcim kvalitu a spoľahlivosť. Trojsklo je však viac nákladné a čo je samozrejmé, pre prítomnosť tretej rovnako veľkej sklenenej tabule sa zvyšuje aj celková váha celého okna. Preto sa ani neodporúča ťažké trojsklo do širokých balkónových dverí, do širokých a nízkych okien držiacich na dvoch pántoch väčšiu váhu a podobne. .  

Pozor na...:
Poškodenie skla býva problém. Najmä u starších modelov, ktoré sa nemusia vyrábať, alebo len ich nebude možné znova získať. Nie každý výrobca dokáže nahradiť na už existujúcom inom okne sklenenú tabuľu pri zachovaní pôvodných vlastností okna, jeho tvaru a manipulovateľnosti. Rozbité jedno okno môže znamenať nutnosť vymeniť celé okno aj s okolím vsadeným do muriva.