Správny výber okien


správny výber okien

Vybrať správne okná je prvým krokom. Na trhu máme napríklad drevené okná, eurookná alebo tiež obľúbené hliníkové okná fungujúce na rovnakom princípe ako okná plastové. Pri sledovaní trhu dlhodobo pochopíte, že ceny sa čas od času zmenia. Pred časom zažili okná boom, neskôr úpadok po kritike, kedy práve plastové okná pomáhali plesniam žiť. Samozrejme, človek, ktorý nepozná vetranie môže ignorovať ventilačky a potom nadávať, že sa mu tvoria plesne. V súčasnosti ale opäť plastové okná bodujú. Pri ich výbere je potrebné sledovať, či je výrobok certifikovaný, aká je dĺžka záruky, či sú okná kvalitné a vôbec odkiaľ pochádzajú. Keďže bežný užívateľ ťažko spozná na prvý pohľad okná kvalitné či nekvalitné, mala by platiť rada, ktorá má naozaj pri investíci do okien zmysel. 

Sledujte odporúčania priateľov, ich namontované okná, pozorujte a porovnávajte ich vek, prípadne spôsob montáže. Keď máte možnosť sledovať dobrú prácu a okná namontované na podobnom type domu, či murive, zároveň ide o okná s ktorými nie je ani po čase problém s otváraním a zároveň je biela farba stále bielou, potom je vysoká pravdepodobnosť, že ide o kvalitné vyhotovenie, certifikované okná a dobrú prácu výrobcu. Informujte sa na dĺžku záruky a pôvod okien. Napríklad ak je predajňa okien len konečným predajným miestom, realizácia celej inštalácie môže byť zdĺhavá. Dobré je, ak predajca disponuje aj vlastným tímom, ktorý zmeria vaše okná a dodá na mieru presne vyhotovené okná. Dajte na rady tých, ktorí už majú skúsenosti s oknami. Vždy najlacnejšie okná nie sú aj najlepším riešením, môžu, ale nemusia, pokiaľ vám záleží na stálosti tvaru aj farieb.

Veľké okná

Veľké okná, vstupy na balkón, celé dvere, tie si nepochybne budete zadovážať aj s montážou. Pokiaľ to reálne zvládate sami, potom stačí pár hodín času a máte to zvládnuté. Nutné je však poznať rozmery s ohľadom na fakty spomenuté v sekcii montáž okien. Majte jasno v tom, ako chcete, aby sa dvere otvárali, kam aby sa otvárali okná a respektíve kde by ste radi mali vstup na balkón a kde má naopak byť sieťka proti hmyzu, ak niečo také chcete.

Malé okná

Menšie okná je možné bez problémov kúpiť aj v obchodných reťazcoch a stavebninách. Predpokladá sa totiž, že pri menších oknách nie je taký problém s prenášateľnosťou a úpravou muriva ako aj nie je tak problematické osadenie okna aj menej skúsenému majstrovi ako pri veľkom okne. Malé okná sú preto v ponuke aj v predajniach ako Baumax, Hornbach a podobne. Aj tu však platí, že dokážu vyhovieť aj oknami na mieru. 

Pozor na...:
Pri výbere dobre sledujte, čo cena obsahuje. Či ide aj o odvoz starých okien, či ide o montáž nových a za akých podmienok celá kúpnopredajná zmluva funguje. Aké sú stornopodmienky v prípade nedodania, alebo dodania nesprávneho tovaru.